Turistlik Yerler


MERYEM ANA MANASTIRI

manastır Giresun'un Şebinkarahisar ilçe merkezinin yaklaşık 11 km doğusunda , Sarıyer Köyü Kayadibi Mahallesi'nde yer alan Giresun Meryem Ana Manastırı, oldukça yüksek ve sarp kayalık arasında, mağara içerisine inşa edilmiş. Çok uzun bir patikadan güçlükle ulaşılabilen manastır, M.S. 2. yüzyıldan itibaren kullanılmış. Roma döneminde 200 yıl boyunca yasaklanmış ibadetler, din adamları tarafından Giresun Meryem Ana Manastırı gibi kuytu köşelerdeki manastırlarda icra edilmiş.

Bazı kaynaklar, Giresun Meryem Ana Manastırı'nın 481-490 yılları arasında kurulduğunu gösteriyor. Manastır, en parlak dönemlerini ise Osmanlı döneminde yaşamış. Manastırın günümüzdeki kalıntıları 19. yüzyıldan kalma. Ortaçağ'da yanarak büyük bir tahribata uğrayan Giresun Meryem Ana Manastırı, 19. yüzyıldan itibaren yenilenmiş.

Yolunuz bir gün Giresun'a düşerse eğer, Giresun Meryem Ana Manastırı'nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

GİRESUN ADASI

adaGiresun Adası, Karadeniz'de bulunan iki adadan biridir. Adada Akdeniz defnesi ve Yalancı Akasya olmak üzere 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türü bulunur. Sonradan 10 adet ağaç türü daha ilave edilmiştir. Karabatak ve martıların doğal olarak ürediği ada aynı zamanda göçmen kuşların uğrak ve dinlenme yeridir.


Hakkında birçok efsaneler anlatılan, Amozanların ve birçok kavmin yaşadığı adada mitolojik çağlara ait birçok sur kalıntıları, kuleler, manastır (iç kale), tarihi pişmiş toprak fıçılar ve bazı yapı temelleri bulunuyor. İkinci derece sit alanıdır. Yaz mevsiminde ada günübirlik ziyaret edilerek piknik yapılmaktadır.

GİRESUN KALESİ

kaleOldukça zengin bir tarihi kültüre sahip olan Kale şehrin merkezine kurulmuştur. I. Pharnakes (M.Ö. 2. yüzyıl) tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Güneybatıdan başlayarak ve kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanan kale duvarlarının bir bölümü yıkılmıştır. İç kalede bir saray kalıntısı bulunmaktadır. Kale surları, Roma döneminde onarım görmüştür. Kalede Milli Mücadele

Kahramanı Topal Osman Ağa'nın anıt mezarı, mağaralar, kaba taşlarla örülmüş surlar ve taş kabartmalar görülebilecek önemli noktalardır.


KÜMBET YAYLASI

yayla Giresun'un 52 kilometre güneyinde Dereli ilçe sınırlarındaki Kümbet Yaylası, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin, 1640 metre rakımlı en meşhur ve turistik yaylalarındandır. Aymaç tepesi, Melikli obası, Yavuzkemal gibi çok sayıda yayladan oluşan Kümbet yaylaları kamp ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel yaylacılık aktivitelerinin günümüzde de yapılmaya devam edildiği Kümbet Yaylası Osmanlı döneminden bu yana yöre halkı tarafından kullanılmakta ve bölgede sayfiyeler (yazlık evler) bulunmaktadır.

Yayla Karadeniz’in 16 diğer yaylasıyla beraber 1991 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir.

Sitenin Tasarımı Fatih Meslek Lisesi 11-A Öğrencisi Yunus Emre Güvenç'e Aittir. Sitemizi Ziyaret Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz © :)